Nie będziemy razem, bo nie ma przyzwolenia na zdradę o świcie i na fałsz przekraczający ludzką miarę. Nie możemy być razem, bo nasz gniew jest dziś bezsilny, gdy zabrano nam tylu niezastąpionych. Nigdy nie będziemy razem, bo pamiętamy - kto siał nienawiść i chciał zebrać jej żniwo.

środa, 27 lipca 2011

ROSYJSKI ŚLAD. FAKTY

Dwa miesiące przed zamachami w Norwegii, na stronie internetowej jednej z rosyjskich organizacji nacjonalistycznych, pojawiły się fotografie 82 osób zatrzymanych przez norweską policję podczas manifestacji antyfaszystowskich w ubiegłych latach. Były to zdjęcia pochodzące z policyjnych kartotek, jakie policja sporządza standardowo wobec każdego zatrzymanego. O publikacji zdjęć, policję zawiadomili młodzi Norwedzy, przerażeni zapowiedzią odwetu ze strony rosyjskich nacjonalistów.
Czuję się zdradzony przez policję” – powiedział jeden z mężczyzn. Większość z nich w rozmowie z reporterem VG Nett twierdziła, że nie miała żadnego związku z organizacjami antyfaszystowskimi, a na manifestacjach znalazła się przypadkowo. Ich obawy wywołały groźby zamieszczone pod zdjęciami. Policja ustaliła, że fotografie zamieścił w Internecie 22 letni Rosjanin, mieszkaniec miejscowości Vestfold. W jaki sposób trafiły do niego z  policyjnych kartotek, nie ustalono. Nie wykluczone, że norweskie służby będą musiały przypomnieć sobie to zdarzenie i sprawdzić, czy na zdjęciach zamieszczonych na rosyjskiej stronie nie znaleźli się przypadkiem członkowie młodzieżówki Partii Pracy.
Zagrożenie ze strony rosyjskich organizacji nacjonalistycznych, było poważnie analizowane przez norweskie służby. Policyjna Służba Bezpieczeństwa (PST) w corocznym raporcie opublikowanym w lutym 2011 roku stwierdzała, że „związki rosyjskich neonazistów z norweskimi grupami antyislamskimi stanowią zabójczy koktail, który może wybuchnąć w każdej chwili”.
W marcu br. podczas procesu ekstradycyjnego Wiaczesława Datsika, prasa norweska przypomniała tezę zamieszczoną w raporcie PST : „Istnieją przesłanki, że doszło do kontaktu między norweskimi prawicowymi ekstremistami, a zorganizowanymi grupami przestępczymi. Może to ułatwić ekstremistom łatwiejszy dostęp do broni, zwiększając tym samym zagrożenie użycia przemocy "
Zwracano również uwagę na wzrost wpływów brytyjskich i rosyjskich organizacji ekstremistycznych w Norwegii. Zdaniem Janne Kristiansena z PST, szczególnie groźne były kontakty z rosyjską Unią Słowiańską, którą reprezentował Datsik. Przywódca rosyjskiej organizacji Dmitrij Demuskin twierdził, że posiada ona w Norwegii 15-20 członków. W ocenie PST, pobyt Datsika w Norwegii posłużył do zbudowania w tym kraju „przyczółka Unii Słowiańskiej”.  W tym celu wykorzystano m.in. popularność, jaką Datsik cieszył się kręgach fanów MMA (Mixed Martial Arts) – dyscypliny, w której zawodnicy walczą wręcz stosując wszystkie techniki dozwolone w innych sportach walki bez broni. Anders Breivik wyznał w swoim internetowym „manifeście”, że zalicza się do miłośników tej dyscypliny.
Wczoraj w norweskim dzienniku „Aftenposten” po raz pierwszy pojawiła się sugestia, że sprawca zamachu mógł mieć związki z Wiaczesławem Datsikiem i grupą rosyjskich neonazistów. Podobne twierdzenie znalazło się również we wczorajszej relacji Aleksandra Braterskiego z rosyjskiego The Moskow Times.
W poprzednim tekście na temat rosyjskiego śladu, wspominałem o akcji norweskich służb z grudnia ubiegłego roku, gdy pod zarzutem przygotowania zbrojnego zamachu zatrzymano w Oslo trzech Rosjan, a podczas rewizji przeprowadzonej w studiu tatuażu znaleziono arsenał broni, mundury policyjne i sprzęt wojskowy. Akcja norweskiej policji była możliwa dzięki pomocy rosyjskiego FSB. Po przybyciu Wiaczesława Datsika do Norwegii, Rosjanie przekazali szczegółowe informacje dotyczące planowania zamachu na ambasadę Rosji w Oslo, sugerując również, że celem mogą być Norwedzy lub norwescy muzułmanie.
"Broń jest ukryta w kanapie narożnej ze skóry, która stoi w recepcji w studio tatuażu" – informował PST szef ochrony rosyjskiej ambasady w Oslo.. Rosyjska FSB zabiegała, by norweska policja podjęła działania w czasie gdy do Oslo przybył Wiaczesław Datsik. Ambasada Rosji przekazała nawet zdjęcia Datsika paradującego po ulicach Oslo, informując, że ma on przy sobie dwa rewolwery. Informacje były na tyle szczegółowe, że podano, iż w jednym z rewolwerów znajduje się  pięć kul.
Warto przypomnieć, że  następnego dnia po zamachu, FSB zaproponowała (jako pierwsza) pomoc służbom norweskim, a przewodniczący komisji spraw zagranicznych Rady Federacji Michaił Margiełow zapowiedział, że Rosja oferuje pomoc śledczych, mających „ogromne doświadczenie w walce z ekstremizmem.”

Już tylko na podstawie powyższych faktów, można uznać, że rosyjski ślad w sprawie piątkowego zamachu jest jak najbardziej wiarygodny i nie sposób zaliczyć go do „prawackich teorii spiskowych”.  
Jeśli przeżyję i zostanę aresztowany, rozpocznie się etap propagandy” – napisał  Anders Breivik w swoim „manifeście” „2083. Europejska Deklaracja Niepodległości" opublikowanym w sieci na dwie godziny przed zamachami. To jedne z nielicznych prawdziwych słów w tym kilkusetstronicowym zbiorze bredni, które od piątkowego wieczoru stanowią podstawową lekturę podekscytowanych żurnalistów i domorosłych ekspertów od terroryzmu.  
Jeśli po „etapie propagandy” przyjdzie czas na rozsądek i rzetelne śledztwo, jestem przekonany, że  rosyjski ślad zostanie potraktowany  z należytą  uwagą.      Źródła:

http://www.vg.no/nyheter/innenriks/artikkel.php?artid=10012735

7 komentarzy:

 1. ‎"Vyacheslav Datsik claimed during the trial in Norway to be a Federal Security Service agent hired to kill Chechen insurgent emissary Akhmed Zakayev."
  http://www.themoscowtimes.​com/news/article/8-months-​for-red-tarzan/427811.html

  OdpowiedzUsuń
 2. ‎"Making a speech at a court in Oslo on December 22, Datsik made a shocking statement. As it turns out, he was a FSB agent. He said that FSB (Russia's Federal Security Bureau) hired him to assassinate Akhmed Zakayev, Chechen separatist leader, who resides in London. In return, he was promised to be relieved of criminal persecution. Datsik also said that FSB had provided him with weapons for the assassination."
  http://english.pravda.ru/w​orld/europe/24-12-2010/116​343-red_tarzan_datsik-0/

  OdpowiedzUsuń
 3. http://mobil.aftenposten.no/a.mob?i=1308545&p=sa

  OdpowiedzUsuń
 4. http://www.vg.no/nyheter/innenriks/artikkel.php?artid=10025585

  OdpowiedzUsuń
 5. Rosjanie odpowiedzialni za wybuchy w Ambasadzie USA w Gruzji, potwierdziły agencje wywiadu USA.
  http://www.washingtontimes.com/news/2011/jul/26/us-report-russia-tied-to-embassy-blast/?page=all#pagebreak

  http://translate.google.com/translate?js=n&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=auto&tl=pl&u=http%3A%2F%2Fwww.washingtontimes.com%2Fnews%2F2011%2Fjul%2F26%2Fus-report-russia-tied-to-embassy-blast%2F%3Fpage%3Dall%23pagebreak

  OdpowiedzUsuń
 6. http://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2011/07/28/norwegia-prawdziwa-historia/

  OdpowiedzUsuń
 7. http://spiritolibero.blog.interia.pl/?id=1870504

  OdpowiedzUsuń